7 aspektów, które warto rozważyć przy wyborze szkoły językowej
- Magda Robins
- 16 sie 2023
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 14 lip 2024
Wybór szkoły językowej jest niezwykle ważny- zapisując nasze dziecko do konkretnej placówki, oddajemy niejako w ręce lektorów edukację językową naszej pociechy. Od atmosfery, sposobu pracy nauczycieli oraz wielu innych aspektów będzie zależało to, czy uczeń polubi język obcy, czy wprost przeciwnie. Decyzję należy podjąć z rozwagą, gdyż źle trafiona może skutkować nie tylko niechęcią dziecka do nauki, ale także stratą czasu i pieniędzy dla Rodzica. Mamy nadzieję, że tym wpisem podpowiemy Wam, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

1. Rekomendacje znajomych
Jeśli poszukujemy szkoły dla siebie lub swojego dziecka warto zapytać znajomych o ich doświadczenia i opinię o szkole, do której chodzą oni, lub ich dziecko, ale trzeba zagłębić się w temat i dopytać, dlaczego konkretnie polecają (lub wprost przeciwnie) to miejsce. Dobrze jest się dowiedzieć, jaka jest atmosfera, czy dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, jak wygląda współpraca na linii Rodzic-lektor, czy widać postępy u dziecka itd. Rekomendacja „moje dziecko tam chodzi” nie jest żadną rekomendacją.
2. Opinie na Google
Oprócz rekomendacji znajomych zawsze warto poczytać, co mają do powiedzenia Rodzice uczniów danej szkoły. Różne osoby mają różne oczekiwania i doświadczenia w stosunku do nauki języków, jest więc prawdopodobne, że dzieląc się właśnie swoimi spostrzeżeniami, zwrócą nam uwagę na aspekt, który jest również ważny dla nas, a który pozwoli rozwiać nasze wątpliwości i pomoże w podjęciu decyzji. Być może poruszą także jakąś istotną kwestię, o której nawet nie pomyśleliśmy. Przy czytaniu opinii należy zwrócić uwagę czy są to same „gwiazdki” czy jednak prawdziwa ocena z wyjaśnieniem i wyrażeniem swojego zdania.
3. Kadra lektorska
Sprawa mogłaby się wydawać jasna, ale niestety często nie jest. Koniecznie należy się dowiedzieć, czy dziecko będzie uczyć nauczyciel, absolwent studiów wyższych, filolog z wykształcenia z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, czy może np. student, który sam jeszcze się uczy (samego języka oraz tego, jak uczyć) lub osoby, które nawet nie są studentami filologii, tylko po prostu znają język (niestety i takie przypadki zdarzają się) Jak się dowiedzieć? W trakcie rozmowy wystarczy wprost o to zapytać lub sprawdzić, np. na Facebooku lub stronie placówki jakich lektorów, z jakimi kwalifikacjami poszukuje dana szkoła.
4. Doświadczenie
Staż na rynku nie zawsze jest wyznacznikiem jakości szkoły niemniej, jednak jeśli placówka od lat z sukcesem prowadzi szkolenia językowe, ma stałe grono zadowolonych klientów, wyniki to można być prawie pewnym, że „zna się na rzeczy” i przez lata wypracowała i udoskonaliła swoje metody nauczania. W tym przypadku lata działalności odzwierciedlają doświadczenie, a doświadczenie to przekłada się na sukcesy językowe uczniów.
5. Ścieżka rozwoju
Nauka języka to proces więc ważne jest, aby dowiedzieć się, czy szkoła ma długofalowy plan na edukację Twojego dziecka. Na różnych etapach życia pewne rzeczy są dla nas mniej lub bardziej istotne, więc ważne jest, aby poszczególne fazy nauki języka nastawione były na różne cele językowe kursantów- przygotowanie do klasy 4, do egzaminu ósmoklasisty, matury itd. Niezwykle ważne jest również to, czy dana szkoła posiada programy nauczania nastawione na wszechstronny rozwój kursantów i wyposażenie ich w kompetencje oraz praktyczne umiejętności, czy być może jej rola sprowadza się tylko do pomocy w odrabianiu zadań domowych i przygotowywaniu na sprawdziany w szkole.
6. Organizacja kursu
Ze względów organizacyjnych warto przyjrzeć się szkołom również pod tym kątem- sprawdzić, czy na wstępie weryfikowany jest poziom przyszłych kursantów, czy jest możliwość uczestnictwa w bezpłatnej lekcji próbnej, jakie są warunki rezygnacji z kursu, ile jest dzieci w grupie ( grupa 12-14 osobowa jest zdecydowanie za duża, a niestety niektóre szkoły nadal takie oferują ), w jakich godzinach odbywają się zajęcia i jak długa jest lekcja( szczególnie istotne w przypadku dzieci) Są to niezwykle ważne aspekty i warto je poznać już na wstępie tak, aby później uniknąć rozczarowania i nerwów.
7. Dodatkowa oferta
Porównując szkoły językowe warto dopytać o całą ofertę szkoły-czy kursy są prowadzone na wszystkich poziomach zaawansowania, czy oferowane są dodatkowe zajęcia typu warsztaty językowe, inne języki, ale przede wszystkim czy placówka proponuje zajęcia z rodzimym użytkownikiem języka, czyli Native Speakerem. O korzyściach lekcji z Native Speakerem nie trzeba nikogo przekonywać i na pewnym poziomie zaawansowania są one wręcz niezbędne, gdyż nawet najlepszy lektor-Polak nie będzie w stanie zastąpić rodowitego użytkownika języka.
Są to naszym zdaniem priorytetowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły, ale zawsze warto zagłębić się jeszcze bardziej i spróbować dopytać o inne zagadnienia. Na pewno ważną sprawą jest dobór kursantów do grup, więc istotne jest czy uczniowie są na podobnym poziomie i w podobnym wieku- nie wszyscy np. 5- klasiści są na tym samym poziomie, a cele np. 4-klasisty są inne niż 7-klasisty, nawet jeśli są na podobnym poziomie.
Weryfikujmy także to, co obiecują reklamy szkół-nauka języka to jest proces, który trwa latami. Nie wierz zatem w obietnice, że dziecko będzie płynnie mówiło po angielsku po kilku tygodniach-pomyśl, ile lat uczyło się mówić w języku polskim będąc w nim zanurzonym 24 godziny na dobę.
Sprawdź w opiniach lub po prostu zapytaj, czy, oraz jak sprawdzany jest postęp językowy (czy w ogóle jest sprawdzany), czy uczniowie muszą przygotowywać się na lekcje oraz czy dzieci, szczególnie te młodsze rzeczywiście pracują na zajęciach- pamiętaj, że nauka przez zabawę ma być jednak nauką,że szkoła jest miejscem do nauki, nie zabawy a Ty płacisz za kurs językowy (choć oczywiście elementy zabawy oraz gry językowe powinny być stałym elementem zajęć, szczególnie u najmłodszych).
Comments