top of page
Szukaj

Co wyróżnia naszą szkołę na tle innych placówek edukacyjnych?

  • Zdjęcie autora: Magda Robins
    Magda Robins
  • 7 lis 2024
  • 4 minut(y) czytania



Często podczas pierwszych rozmów pytacie, jakie są nasze metody nauczania, jak pracujemy. Zawsze cieszą nas te pytania, ponieważ oznacza to, że Rodzice są coraz bardziej świadomi, że chcą dowiedzieć się, jaki mamy plan na naukę ich dzieci, że nie chcą zostawiać przypadkowi tak ważnej sprawy, jak edukacja językowa. Po krótce chcielibyśmy przedstawić Wam najważniejsze zasady, którymi kierujemy się w naszej pracy, naszą filozofię nauczania.

 

  1. Organizacja kursu


Wszystkie zajęcia trwają optymalny czas – 60 minut co gwarantuje maksymalne skupienie uwagi, a co za tym idzie, efektywne wykorzystanie czasu. Lekcje nie dłużą się, a jest czas na zrealizowanie wszystkich zaplanowanych aktywności-na powtórki, wprowadzenie nowego materiału oraz jego przećwiczenie, a także na rozmowy w języku angielskim. U nas nie ma czasu na nudę, ukradkowego zerkania na zegarek, a zajęcia często kończą się słowami dzieci "Już koniec?"


Lekcje organizujemy w najbardziej optymalnych godzinach popołudniowych-nie prowadzimy zajęć po godz. 19.00 dla dzieci i młodzieży. Nauka wieczorem, kiedy uczniowie są zmęczeni po całym dniu w szkole, nie przynosi efektu. Najmłodsze dzieci mają zajęcia w sobotnie poranki, kiedy to maluchy są wyspane, wypoczęte a ich układy nerwowe nieprzeciążone całodniowym hałasem.


  1. Organizacja grup

 

Starannie dobieramy kursantów do grup. Oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze nie mieszamy uczniów w różnym wieku, co oznacza, że 12-latek nie trafi na przykład do grupy 16-latków-rozpiętość nie jest większa niż 2 lata. Wiemy, że cele np. 5-klasisty są inne niż 8-klasisty (nawet jeśli są na podobnym poziomie zaawansowania) Po drugie pamiętamy o tym, aby kursanci byli na jednak podobnym poziomie- nie wszyscy np. 6- klasiści radzą sobie językowo tak samo, mimo iż są w tym samym wieku i mogliby w teorii być w tej samej grupie. Wyjątek od tej zasady stanowią dzieci powracające z Wielkiej Brytanii.


  1. Zajęcia z Native Speakerem


Na pewnym etapie nauczania wszyscy uczniowie mają zajęcia łączone z polskim lektorem oraz Native Speakerem, rodowitym Brytyjczykiem z 15-letnim doświadczeniem. Dzięki temu tworzymy naturalne środowisko przyswajania języka angielskiego, co błyskawicznie pozwala na przełamanie bariery językowej i rozgadanie się już od pierwszych zajęć. Oczywiście nie wszyscy od razu zaczynają płynnie mówić i nie wszyscy od razu są w tym dobrzy, ale widzimy, że kursanci po pewnym czasie naprawdę nie boją się komunikować w języku angielskim. W miarę możliwości młodsze dzieci mają zajęcia z Native Speakerem kilka razy w roku czy też podczas dodatkowych warsztatów tematycznych regularnie organizowanych w naszej szkole.

 


 4. Materiały i pomoce dydaktyczne, na których bazujemy


Korzystamy ze sprawdzonych, dobrze dobranych podręczników renomowanych wydawnictw. Książki, na których się opieramy, są dobrze i kompleksowo opracowane, oferują szeroki zakres interesujących tematów, ćwiczą wszystkie sprawności językowe, mają określoną strukturę i formułę. Śmieszą nas chwytliwe hasła niektórych szkół językowych jakoby "podręczniki to sama nuda, my pracujemy tylko na własnych materiałach". Podręczniki „porządkują” proces nauki- uczniowie mają jedną książkę zamiast stosu kserówek, wszystko jest w jednym miejscu, zawsze można wrócić do przerabianych treści, sprawdzić coś czy powtórzyć. Niemniej jednak nie realizujemy ich bezrefleksyjnie od strony X do strony Y. W naszej szkole kursanci mają się nauczyć mówić w języku angielskim, rozumieć to, co słyszą i czytają. Książka stanowi jedynie bazę, natomiast nasze materiały idealnie dopełniają całość, co pozwala osiągnąć zamierzone cele językowe.


Na zajęciach używamy oryginalne gry, które przywozimy z Wielkiej Brytanii dedykowane brytyjskim dzieciom i młodzieży. Dzięki nim uczniowie widzą, że ucząc się języka, nabywają praktyczne umiejętności, które następnie mogą wykorzystać, choćby właśnie do zabawy. Z pomocą gier w przyjemny sposób rozwijamy i utrwalamy słownictwo, ćwiczymy gramatykę i jest to również świetna metoda na rozgadanie kursantów.

 Gry i zabawy językowe są niezwykle ważne w procesie nauczania i stanowią stały element zajęć, szczególnie w młodszych grupach, ale dbamy o to, aby zostały zachowane właściwe proporcje, aby kursanci pracowali na lekcjach i przygotowywali się do nich. Nauka przez zabawę ma być jednak wciąż nauką.


Użycie technologii ograniczamy do niezbędnego minimum, ponieważ wiemy, jak dużym problemem staje się ona w życiu codziennym dzieci i młodzieży. Jesteśmy przeciwni zajęciom, w których uczniowie są bombardowani tysiącem bodźców- jazgotem za głośnych piosenek, tablic multimedialnych, przekrzykiwaniem się nawzajem, gdy ogólnie dzieje się za dużo, za szybko i za głośno.

 

 

  1. Weryfikacja wiedzy, sprawdzanie postępu

 

Nie przeprowadzamy testów sprawdzających w ciągu roku szkolnego. Sprawdziany możemy pominąć, gdyż początek każdej lekcji z polskim lektorem poświęcony jest na ustne powtórzenie zrealizowanego wcześniej materiału. Widzimy, że taka forma przynosi o wiele lepsze efekty niż testy pisane od czasu do czasu, gdyż wymaga systematycznej, cotygodniowej pracy i przygotowywania się na każde zajęcia. Co więcej, kursanci oraz lektorzy od razu dostają informację zwrotną, nad czym jeszcze muszą popracować. Na każdych zajęciach wracamy do treści, które pojawiły się wcześniej, sprawdzamy, czy uczniowie dobrze je rozumieją i dajemy przestrzeń, aby te treści ćwiczyć w praktyce.



Nie pomijamy żadnych umiejętności czy sprawności- komunikacja jest najważniejsza i powinna być celem nauki języka, ale jak dziecko ma zacząć mówić, jeśli nie zna słówek czy gramatyki. Z naszego doświadczenia wynika, że mały zasób słów oraz świadomość braków podstaw w gramatyce zwiększają blokadę w mówieniu, a czasem w ogóle ją uniemożliwiają. Po prostu dziecko nie będzie mówić, jeśli nie będzie posiadać choć podstawowej wiedzy teoretycznej. Dlatego tak, uczymy gramatyki, uczymy słówek i regularnie sprawdzamy wiadmości-od tego właśnie są zajęcia z polskim lektorem, które są poniekąd bazą pod zajęcia z Nativem.


Stale utrzymujemy kontakt z Rodzicami, więc nie ma możliwości, aby dzieci przychodziły na zajęcia nieprzygotowane, bez zadań itd.


  1. Last but not least



Dbamy o pozytywne nastawienie do języka i o pozytywne emocje. Mimo iż uczniowie są z różnych szkół, od pierwszych zajęć troszczymy się o ich integrację. Dzięki temu kursanci świetnie czują się w swoim towarzystwie, stanowią zgraną ekipę, chętnie biorą udział w proponowanych aktywnościach i widać, że zwyczajnie siebie lubią, co sprzyja nauce i pomaga osiągnąć najlepsze rezultaty. Zajęcia prowadzimy bez presji, podążając za dzieciakami i ich potrzebami, gdzie jest czas na naukę, zabawę, ale także na relaks, wyciszenie oraz spokojną rozmowę z rówieśnikami. Stawiamy na relacje: lektorzy-kursanci, szkoła-Rodzice, bo wiemy, że bez relacji nie ma edukacji. Nie uczymy pod zewnętrze egzaminy typu Cambridge ( z wyjątkiem przygotowania pod egzamin ósmoklasisty i maturę) ponieważ nie chcemy, aby zajęcia językowe były kolejnymi lekcjami, na których dzieci są poddawane ciągłej ocenie, a znajomość języka ma być udowodniona certyfikatem.



Ciężko pracujemy, aby utrzymać wypracowane standardy. Wyróżnia nas to, że myślimy inaczej o edukacji językowej, o metodach nauczania, o relacjach. Uczymy efektywnie, ponieważ nie eksperymentujemy, a bazujemy na naszym doświadczeniu. Nie obiecujemy przysłowiowych gruszek na wierzbie, nie kusimy najnowszymi technologiami ani wspaniałymi efektami po 3 miesiącach nauki. Zdajemy sobie sprawę, że nauka języka to jest długotrwały proces, który wymaga zaangażowania, ale z doświadczenia wiemy, że odpowiednio poprowadzony, przynosi doskonałe efekty.

 


 
 
 

留言


bottom of page