Dlaczego w naszej szkole uczniowie robią notatki na zajęciach?
- Magda Robins
- 14 lip 2024
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 16 lip 2024

W naszej szkole zachęcamy, aby kursanci prowadzili zeszyty, w których będą notowali najważniejsze informacje z zajęć (szczególnie uczniowie szkół podstawowych) Zawsze staramy się pomóc naszym dzieciom w nauce języków, podpowiedzieć jakie strategie mogą to ułatwić- czyli jak się uczyć, aby się nauczyć, a notowanie spełnia wiele ważnych funkcji.
Po pierwsze zeszyt jest miejscem, w którym zapisana jest cała “wiedza” z lekcji- piszemy w nim słówka, reguły gramatyczne z przykładami, ćwiczymy różne struktury leksykalno-gramatyczne itd. Nie wyobrażamy sobie, aby słówek, których trzeba się nauczyć na kolejne zajęcia, szukać po całym podręczniku, gramatyki po kserówkach czy ważnych informacji po różnych kartach pracy. Wszystkie niezbędne wiadomości znajdują się właśnie w zeszycie.
Notatki są niezwykle ważne przy powtórkach. Kiedy na przykład w marcu powtarzamy na zajęciach jakiś fragment materiału, z powiedzmy grudnia, uczniowie są w stanie szybko odnaleźć potrzebną, a być może zapomnianą informację. Problem w stylu “pamiętam, że to było, ale nie pamiętam jak” nie istnieje, ponieważ każdy ma wszystko zapisane.
Już na poziomie notowania angażujemy obszary mózgu związane z pamięcią, co prowadzi do lepszego zapamiętywania (być może pamiętasz, jak sam będąc uczniem, robiłeś ściągi na sprawdziany, z których potem nawet nie musiałeś korzystać, ponieważ dużo pamiętałeś?) Zapisywanie wiadomości doskonale stymuluje szare komórki, a już sama fizyczna czynność pisania ręcznego aktywuje bardziej złożone połączenia nerwowe w mózgu.
Robienie notatek jest szczególnie ważne dla dzieci, które mają pamięć wzrokową, czyli taką, która odznacza się szybszym i łatwiejszym utrwalaniem się w niej tego, co się widzi, niż na przykład tego, co się słyszy. Uczniowie z takim rodzajem pamięci zwracają uwagę na detale wizualne (dlatego w zeszytach rysujemy, przyklejamy naklejki, podkreślamy, używamy różnych kolorów itd.) Łatwiej jest im zapamiętać szczegóły w otoczeniu- czasami kursanci mówią: “Proszę pani, proszę nie podpowiadać! Wiem, że mam to w zeszycie na górze, po lewej stronie, muszę tylko tam przekartkować.” Różni ludzie mają różne rodzaje pamięci, które związane są z wybranym aspektem doświadczenia zmysłowego (to, w jaki sposób zapamiętujemy informacje) i u różnych osób, różne rodzaje pamięci są wiodące. Oczywiście wszystkie powyższe informacje podane są w bardzo dużym skrócie.

Jak zatem uczymy notowania oraz jak ułatwiamy naszym kursantom skuteczne prowadzenie zeszytu?
wymagamy zapisywania wszystkich nowych słów, które wcześniej lektorzy piszą na tablicy, aby uniknąć błędów w pisowni,
jeśli chodzi o najmłodszych (dzieci wczesnoszkolne także prowadzą zeszyty) prosimy, aby uczniowie ilustrowali słówka małymi obrazkami, czasem przyklejamy naklejki, a wyrazy notujemy tylko po angielsku,
w przypadku gramatyki, reguły zawsze piszemy prostym językiem, zwykle w formie skrótów myślowych, a nie długich, trudnych do zapamiętania definicji. Czasem udaje nam się zapisać jakąś regułę w formie rymowanki czy wierszyka. Do wszystkiego podajemy przykłady,
podpowiadamy, co warto podkreślić innym kolorem lub co napisać dużymi, drukowanymi literami, aby od razu rzucało się w oczy i aby łatwo było to potem odnaleźć,
dajemy uczniom wskazówki jak stworzyć notatkę z zajęć, ale pozostawiamy im dowolność, w jakiej formie chcą ją wykonać (szczególnie tym starszym). Najważniejsze jest dla nas, aby kursanci umieli z niej później skorzystać.
Czasami Rodzice uczniów wczesnoszkolnych, szczególnie ci, którzy przepisują do nas dzieci z innych szkół językowych, są zaskoczeni i dziwią się tym wymaganiom, gdyż wcześniej ich pociechy nie musiały prowadzić zeszytów, notować. Z czasem mówią nam jednak, że jest to świetny pomysł, doceniają fakt, że dzieci mają “wszystko w jednym miejscu”, że mogą im pomóc, np. w nauce słówek, odpytać a starsi uczniowie mają solidną bazę, z której mogą w każdej chwili skorzystać, np. powtarzając materiał gramatyczny do sprawdzianów czy kartkówek w ich szkołach.
W powyższym wpisie przedstawiliśmy tylko niektóre korzyści płynące z robienia notatek, gdyż jest ich znacznie więcej. Uważamy, że jest to niezwykle cenna umiejętność, którą warto ćwiczyć już od najmłodszych lat.
Comments