Kurs grupowy czy korepetycje?
- Magda Robins
- 13 sie 2022
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 27 lis 2022
Jest to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Jesteśmy szkołą językową oferującą grupowe kursy języka angielskiego, ale spróbujemy obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić, w dużym skrócie, plusy i minusy obydwu. Oczywiście na początku zawsze należy się zastanowić, czego oczekujemy, jaka jest nasza „sytuacja językowa” oraz jakie są nasze cele, które chcemy osiągnąć.

GRUPOWE KURSY JĘZYKOWE
Kadra
Najważniejszą sprawą naszym zdaniem jest fakt, iż zapisując się na kurs do szkoły językowej, masz gwarancję, że uczysz się z fachowym, przygotowanym do pracy nauczycielem, który posiada odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. W większości dobrych szkół językowych nie ma miejsca na eksperymenty kadrowe, gdyż od niej niejednokrotnie zależy reputacja danej placówki.
Spójność nauczania
Kolejnym ważnym aspektem jest to, iż większość szkół posiada swój własny program nauczania, który zwykle jest realizowany w oparciu o profesjonalne podręczniki znanych wydawnictw. Dzięki temu materiał jest logicznie wprowadzany i stanowi integralną część całego procesu kształcenia, w przeciwieństwie do „miliona” kserokopii używanych często na korepetycjach (często, choć nie zawsze), które niekoniecznie łączą się w spójną całość. Realizując program kursu zarówno nauczyciel, jak i uczeń ( oraz Rodzice) wiedzą, jakich rezultatów mogą się spodziewać a monitorowanie przyrostu wiedzy i kompetencji językowych jest o wiele łatwiejsze.
Inni słuchacze
"mózg uczy się najlepiej w obecności innych mózgów."
Największą jednak zaletą kursów są naszym zdaniem inni kursanci. Po pierwsze będziesz mógł z nimi nie tylko rozmawiać w języku obcym (a po to głównie zapisujemy się na kursy), ale przede wszystkim będziesz w stanie nawiązać z nimi równorzędny dialog. Nauczyciel zawsze będzie sterował rozmową, upraszczał ją i dostosowywał do poziomu uczącego się. Dialog między słuchaczami zwykle będzie zawierać nieoczekiwane elementy, np. źle użyte słowo, błędną konstrukcję, coś, na co trzeba będzie szybko zareagować. Tak więc inni słuchacze tworzą realistyczne sytuacje i przygotowują nas do rzeczywistych kontaktów z obcokrajowcami. Neurodydaktyka mówi jasno- mózg uczy się najlepiej w obecności innych mózgów. Pozostali uczestnicy stanowią też w naszym odczuciu dodatkową, pozytywną motywację do nauki i regularnego uczestnictwa w zajęciach. Nie ma możliwości odwoływania czy też przychodzenia na lekcje nieprzygotowanym. Cała grupa idzie do przodu, robi postępy, więc niejako wszyscy słuchacze są do tego „zmuszeni”, jeśli nie chcą pozostawać w tyle.
KOREPETYCJE
Uwaga nauczyciela
Główną zaletą korepetycji jest to, że cała uwaga nauczyciela jest przez cały czas skupiona na jednym uczniu, który musi być non stop aktywny. Jest to dla niego korzystne, choć czasem może być męczące ( szczególnie dla dzieci wczesnoszkolnych)
Praca z uczniem słabym
Lekcje indywidualne zawsze polecamy uczniom (choć takiego rodzaju zajęć nie prowadzimy), którzy mają duże braki i nie radzą sobie z materiałem szkolnym. Tacy uczniowie wymagają gruntownego powtórzenia, bardzo często od podstaw, i skupienia się na problematycznych dla nich aspektach, na co podczas standardowego kursu nie ma czasu.
Na tym w zasadzie kończą się zalety lekcji indywidualnych.
Brak nadzoru metodycznego
Jak już wcześniej wspominaliśmy, bardzo ważną sprawą jest kadra oraz nadzór metodyczny, o który większość szkół językowych dba. Nauczyciele posiadają stosowne wykształcenie filologiczne, doświadczenie oraz predyspozycje do uczenia. Jaką masz gwarancję, że korepetytor, do którego chodzisz Ty czy też wysyłasz swoje dziecko, jest w ogóle nauczycielem, a nie tylko osobą, która po prostu zna język, ale nie ma pojęcia o metodyce nauczania? Niejednokrotnie zdarzało się, że przychodzili do nas uczniowie, którzy przez kilka lat byli uczeni przez osoby nieposiadające kompletnie żadnego wykształcenia językowego, np. przez studenta politechniki (prawdziwy przypadek). Rodzice rzadko pytają o wykształcenie, ufając, że korepetytor je po prostu posiada (szczególnie jeśli został on polecony przez znajomych).
Finanse
Kolejną ważną sprawą jest aspekt finansowy, który zwykle powoduje, że spotkania z korepetytorem są z konieczności rzadsze niż na standardowym kursie ( dobrzy nauczyciele chcą być należycie wynagradzani za swoją pracę, a o takich nam przecież chodzi), więc nabywanie kompetencji językowych przebiega wolniej.
Brak wizji całości nauczania
Problemem lekcji indywidualnych bywa czasem również to, iż korepetytor nie może się odpowiednio przygotować do zajęć, bo nigdy nie wiadomo, z jakim problemem językowym przyjdzie uczeń na kolejne „korki”. Powoduje to ogólny bałagan, wybiórcze traktowanie tematów i brak spójności w nauczaniu. Zauważamy ostatnio również dziwny trend przerabiania materiału szkolnego na korepetycjach, łącznie z uzupełnianiem zeszytu ćwiczeń „do przodu” co całkowicie mija się z głównym celem zapisywania dzieci na dodatkowe zajęcia, jakim jest poszerzanie kompetencji językowych.
Podsumowując, wybór formy zajęć zawsze zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i jakie cele chcemy osiągnąć. Jest to bardzo ważna decyzja, gdyż czasem podjęcie nauki pod niefachową opieką przynosi więcej szkody niż pożytku (niektóre błędy ciężko skorygować, szczególnie te w wymowie), naraża nas na straty finansowe oraz wydłuża sam proces nauki języka.
Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem udało się nam, choć odrobinę rozwiać Wasze wątpliwości, co ułatwi Wam podjęcie najlepszej decyzji.
Comments